398 met den bijzonder on-hollandschen naam van „CaféHol- landais”, toch wel neiging voelde voor een vreemden klank en het daarom eenvoudig noemde „Suisse”. HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. Van het Plein de Pooten doorgaande, zagen wij op den hoek van Pooten en Hofsingel, waar nu het magazijn van de firma Sachs Co. is, een typisch oud-Hollandsch kroegje met een stoepje en oude ruitjes. Men vond er nog lange pijpen en een komfoortje met vuur. Het huis was van den heer Jacobs Sr. De pachter heette L. van Geluk; later was er in Bruckman. In 1833 bestond op de Kapelsbrug een koffiehuis nl. het „Café Royal” kapelsbrug n“. 108 bij Handel. In 1835 was er eigenaar van H. J. Borsboom. Daarna kreeg het den naam „London bridge” Men zegt dat in dit koffiehuis geen Israëlieten werden toegelaten. Het was bekend als een burger-café met een bank op de stoep. In hetzelfde huis is in het laatst van de 19e eeuw nog een bordelaise geweest, die een kortstondig bestaan heeft gehad. Om den hoek van de Kapelsbrug is nu nog een eigen aardig „biergrotje”, dat met de „blauwe gang” en de „kelder in de passage” een waardig trio vormt in deze buurt. Maar de eerstgenoemde is natuurlijk de oudste en houdt Dicht in de buurt van het Plein, nl. op den Korten Vijverberg, op den hoek van het Doelenstraatje heeft in het midden van de 19e eeuw bestaan een „Café de la Renaissance”dat blijkens zijn naam en zijne reputatie dat er veel schilders kwamen, waarschijnlijk min of meer in renaissancestijl zal zijn ingericht geweest. Beroemd was er toen als gerecht de „riz-au-lait”. Zeer waar schijnlijk waren dit de kelders van het oude logement der afgevaardigden voor Haarlem.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 404