HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. 400 maar De toenmalige Duitsche Gezant, Herbert von Bismarck, keerde, wanneer hij dat hoorde, soms even glimlachend zijn blik naar die richting. Hij kende dat. Wanneer er een paar al te luidruchtige studenten binnen kwamen en zich aan zijn tafeltje voegden, stond hij op. Hij kende dat niet. Deze gezellige Kindl is na eenige lotsverwisseling thans lunchroom geworden, in welke localiteit het niet minder gezellig is, en waar tevens het bewijs wordt geleverd dat men wel degelijk meer góden tegelijk kan dienen, want naast Bacchus wordt Venus hier sterk vereerd, terwijl hoogstwaarschijnlijk Pluto er wel een gezant zal hebben. ’t Zat toen in de lucht om Duitsch bier te schenken; in de Spuistraat verrezen de „Ausschanks.” Onder de meest bekende kan ik nog noemen „Zur Alteburg” Spuistraat 14, die in 1883 bestond, en iets later schuin tegenover de Passage de „Löwenbrau.” Waarschijnlijk zullen deze inrichtingen den tegen- woordigen lezers beter in het geheugen liggen, dan de herberg „de Zeeman” op den hoek van de Spuistraat en de Veenestraat. Dit is vrij natuurlijk. Ik vermeld het dan ook historisch uitstapje. Volgens de Fonseca II p. 157 was dit huis vroeger de herberg, waar de Scheveningers bijeenkwamen terwijl men van het dak in zee kon zien. Bij de verbouwing in 1863 werd de gevelsteen (waarop afgebeeld was een visscher die een kabeljaauw in de hand draagt, en een scheepje in de verte), naar het raadhuis gebracht. Volgens overlevering bestonden er vroeger nog een alleen bij wijze van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 406