4oi CORBEAU (DE RAAF). het in de route lag van 26 In dit café waren successievelijk als kasteleins gevestigd de heeren G. Vetter, de Wed. Vetter, Bourgeois, de Wed. Bourgeois, T. F. Niemann, diens weduwe en in 1877 H. G. Kiehl. In 1835 vinden wij een annonce van het koffiehuis de Raaf op het Bleyenburg, onderteekend door G. Vetter. Blijkbaar stond dit koffiehuis later onder Franschen invloed, want niet lang daarna wordt melding gemaakt van het „Café du Corbeau”nog altijd op den hoek van Bleijenburg en Casuariestraat. En dit is zeer natuurlijk waar paar specifiek Scheveningsche kroegjes in den Haag. Van de „vergulde buis” op het Scheveningsche veer is hiernevens eene afbeelding gevoegd. Oude Scheve- ningers spreken ook nog van een „vergulde rog”. Doch telkens worden deze verhalen verward met mededeelingen omtrent aangebrachte steenen, aanduidende den stand van het zeewater in den Haag naeenhoogen vloed. De „Zeeman” en de „vergulde rog” mogen dan niet meer bestaan, de Scheveningers zullen toch waarschijnlijk nog wel iets vinden waar zij zich ook in de Residentie thuis voelen. De oude „Vergulde buis”, tegenover zijn buurman „de Kleine Witte” op het Scheveningsche veer, is er zeker een van. Het is een van de oudste herbergen in den Haag wier grootheid en bloei dateert uit den tijd toen er nog maar één weg naar Scheveningen leidde. Hier reden en rijden nog de wagens af die de visch- vrouwen weer naar hun dorp terugbrengen. HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 407