4°5 CAFÉ MUGGE. HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. Ongeveer in dezen tijd bestond op den hoek van Jan Hendrikstraat en Westeinde het café Mugge, dat zeer druk bezocht werd door studenten en bekende Hagenaars incognito. Het stond op moreel gebied niet al te hoog aange schreven; het was met het café Francais een van die gelegenheden waar voor het eerst in den Haag het café- chantant werd geïntroduceerd. Blijkens een kermis-annonce van 1870 noemde de eigenaar Mugge zijn etablissement „Neerlandschkoffijhuis.” Dit klopt niet precies met eene aanteekening, waaruit natuurlijk weder in gemoeid hij had het praatje ingang weten te doen vinden, dat de Japanners ’s avonds ter vermeerdering van hunne local-kennis een bezoek aan dit café zouden brengen. Werkelijk zag men er des avonds achter de neerge laten gordijnen schimmen van Japansche hoofden, in druk gesprek. Het nieuwsgierig publiek verdrong zich voor het café en toen enkelen zich eindelijk toegang hadden weten te verschaffen, trof men er alleen Jan Heppener met een paar vrienden aan, die door middel van handig gemaakte poppen eenvoudig „Chineesche” of in dit geval „Japan sche” schimmen hadden vertoond. Dit café was toen gevestigd op den hoek van de Heerengracht en Fluweelen burgwal en werd gedreven door de weduwe van den schilder ’t Hoen. Blijkens advertentie van 12 Mei 1869 werd deze „Nederlandsche Beijersch bierhalle” daarna op het Plein nu. 10 geopend. Later was deze zaak nog op de Groote markt niet ver van de Vlamingstraat.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 411