422 HOLLENBERG. HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. Omstreeks 1856 ’58 werd het eerste Beiersch bier hier gedronken bij Hollenberg in de Wagenstraat; hij schonk er Erlanger in een kwart, een half en een heel glas; verder was hij specialiteit in broodjes met ossentong en cervelaatworst. In de wandeling werd hij zoowel als zijn etablissement aangeduid met den gemeenzamen naam van „de Mof.” Het Beiersch bier was toen een nieuwtje en „de Mof’ trok heel wat klanten, zooveel zelfs dat hij ze niet bergen kon in zijn huis, ’s Zomers vooral. Aan de overzijde van zijn etablissement was de stal van Mevrouw Burgerhout Jochems waarboven de toen malige notaris Campbell woonde. uit de Hoogstraat was medegekomen begon te slinken; de gelederen dunden op schrikbarende wijze. Men vond er ’s middags nog een traditioneel clubje van oude heeren, die er hun sociëteit van maakten, die er zaten te domineeren of te jassen. Merkwaardig was het, dat daarbij twee personen waren die een vrij sterke gelijkenis hadden met twee historische grootheden Bismarck en Napoleon III. In 1893 werd de zaak verplaatst naar de Nieuwstraat No. 16, waar zij tot 1904 bestond. Met dit koffiehuis verdween een van die typisch-intieme gelegenheden, die men in onze groote steden weinig meer aantreft; en hoewel de duur van het bestaan betrekkelijk kort was, verdween toch tevens een stuk Haagsche historie, want er waren in dien tijd heel wat bekende Hagenaars voor het voetlicht getreden en niemand had er van zijn hart een moordkuil gemaakt.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 428