433 CAFÉ BUWALDA (Plaats 27). Wel niet op de Plaats, maar er vlak tegenover, Noord- 28 HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. Ongeveer waar nu het heeren-modemagazijn van den heer Caron gevestigd is, bevond zich in 1870 het café Buwalda. De oude heer Smits vermeldt het nog even in zijn „gelukkige dag te Scheveningen”, toen hij van af den omnibus van Zijdenbosch, die daar toenmaals naar Scheveningen afreed,de bezoekers op de stoep zag zitten. 18 Aug. 1869 werd de zaak geopend en in 1870 beval de eigenaar zich aan tot het geven van diners en soupers en het uitzenden daarvan. Later treffen wij weer een café Buwalda aan in de Scheveningsche boschjes, dat als tot de buitengelegenheden behoorende, later aan de orde zal komen. Ongeveer 1850 bestond naast het tegenwoordige van der Pijl een kroegje, dat een bizondere vermaardheid had wegens het „citroentje” dat men er gebruikte en dat daarom dan ook den naam van „het citroentje” had verworven. een vereeniging zetelde waarvan de oud-hoofdredacteur van het Dagblad de heer Visser president was. De vereeniging droeg den zonderlingen naam „Hou nu”, eene afkorting van „Hou nu eens op”, waarmede waar schijnlijk bedoeld werd drinken. Haar devies was „Ieder lid moet met lucifers loopen”, eene symbolische aan moediging tot verspreiding van intellectueel licht. De banier van de vereeniging stond in de achterkamer van dit koffiehuis, en de heer Visser trachtte onder deze banier zooveel mogelijk intellectueele Hagenaars te scharen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 439