438 toen bepaald werkelijk toen druk bezocht, misschien ook hier het eerste Orchestrion in ons land HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. een groote beroemdheid Het was omdat men kon hooren. Dit scheen te zijn. Maar zooals het met sommige beroemdheden gaat, ook deze moest zich ten slotte tevreden stellen met een minder publiek, want dat zelfde Orchestrion was later te hooren in een der sedert verdwenen tentjes in het Bosch. Het café du Passage is nu het bekende hotel en café Central. Hier naast is later een biergrot geopend de zoogenaamde „blauwe gang”, waar vroeger de dansschool van Knuppel was. Die blauwe gang bestond al zeer lang en gaf toegang tot een lokaliteit waar meermalen publieke vermakelijkheden werden gehouden. Aan die gang is de volgende historische bizonderheid verbonden. Zij was het eigendom van den heer Mulder van de Graaf die daarnaast een pand bezat waarin hij een groot laarzen magazijn had. Bij de verbreeding van de Pooten werd dit perceel onteigendmen zag evenwel over het hoofd de rechten van den eigenaar op de blauwe gang. Toen het op sloopen aankwam, liet de heer M. v. d. G. zijn rechten gelden en de gemeente was verplicht ook de gang af te koopen. Daar vlak tegenover is nog de „Bordelaise”, waar men veel studenten aantrof en waar de picolo Gaspar in een net uniformpje, zijn handigheid vertoonde met het inschenken van boordevolle glazen zonder te morsen. Het was vroeger sigaren-magazijn van den Heer Pelletier. De eerste eigenaars van het café waren de heeren Hendriks en Hoogestein. In 1885 werd er de navolgende nieuwjaarswensch aan de habitué’s uitgedeeld

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 444