44° nagegaan bij de behandeling der hotels had als café omstreeks 1882 ook groote vermaardheid. De voorganger van Maassen was Pico uit de „Zeven Kerken van Rome”, die daar een café hield. Uit dien tijd herinneren zich oudere Hagenaars allicht Jan de Bergh die de mooie buffetjuffrouw zoo onmee- doogend kon plagen, en die zijn hond daar jenever liet drinkentot vermaak van het publiek, tot schade van den hond en tot vermaardheid van den eigenaar. Na Pico, nam de Heer Maassen de zaak in handen. Voorloopig bleef vóór aan de straat het café waar men toen, ik meen voor het eerst in den Haag, die kleine ronde croquetjes kreeg bij een borrel. Dat was in dien tijd (hier althans) iets bizonders. In Arnhem raakten ze toen al uit den tijd. Maar de Heer Maassen gaf onmiddellijk uitbreiding aan zijn inrichting door de opening van een Chineesche Concertzaal op Zaterdag 14 October 1882. Hier kon men de Neske-kapel uit Berlijn hooren. Die Chineesche concert-zaal, meermalen veranderd en verbouwd, nu eens concert- dan weer café-chantant-zaal vóór dien zelfs een soort tuin, heeft heel wat Hagenaars een aangenamen avond bezorgd. Maassen wilde toen zijn wat Scala nu is. Na dien tijd werd het uitsluitend hotel. HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. eens aangeduid nu is het nog stalling naast de dépendance van Vieux In de hooge Nieuwstraat bij het Voorhout trof men omstreeks 1840 een café aan genaamd „Concordia"dat de reputatie had van een gezellige dansgelegenheid te zijn. Blijkbaar was de ruimte zeer voldoende, want later werd het pand gebruikt voor stallen. Het wordt in enkele geschriften wel als„waar nu de stallen van Caan zijn” in gebruik voor

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 446