443 van het lokaal van den heer J. de Visser Casernestraat. De lijst van deelneming ligt te zijnen huize, Heerenstraat n°. 297. J. A. Wensma. vriendin van alle in geldverlegenheid een tweede tehuis HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. Ook als theetuin werd van deze inrichting veel gebruik gemaakt. Zij werd later voor afbraak verkocht en op de plaats waar zij had bestaan kwam de doorgang naar de Schoolstraat. Nu wij hier toch in de Kazernestraat zijn is het niet oneigenaardig hier een klein kroegje naast de kazerne te memoreeren dat bij vele oud-militairen nog wel bekend zal zijn. Men noemde het indertijd eenvoudig naar de eigenares „moeder Muyzelaer." Moeder Muyzelaer was de schrik misschien voor hen die te waken hadden voor het zedelijk welzijn van hun ondergeschikten; zij was daarentegen de vertrouwde vriendin van grenadiers en jagers die wel eens zaten of die voor een oogenblik wenschten. Haar etablissement, in de onmiddellijke nabijheid de kazerne, was daartoe zeer geschikt. Hier werd door de jongens menig graantje gepikt, zoowel bij het uitgaan als bij het thuiskomen en moeder Muyzelaer hield er een leitje op na ook. Wie bij haar als betrouwbaar bekend stond, kon rekenen op lang crediet. De soldaten beschouwden haar gaarne als „moeder.” Maar die moeder gaf niet altijd eene leiding aan haar jongens die uit een moreel en militair oogpunt wenschelijk kon worden genoemd. Het was overbekend dat „moedertje” de jongens die uit den dienst werden gejaagd met een van versierselen ontdaan uniform, onmiddellijk de gelegenheid bood om zich met een „fijn postiekie” weer op straat te vertoonen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 449