444 HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. H. Tuinenburg. een verwarring van oorzaak en Wij zijn hier in de buurt van het Vossentuintje” van welken naam men eene verklaring heeft willen geven die niet juist is. De tuin van Vos, dus Vos-zen-tuin was al lang verdwenen toen in 1858 een café aldaar kwam met een uithangteeken waarop een vos stond. Dat was „Het vos en tuintje” van De oorsprong van de straatnaam was al niet duidelijk; ik kan niet zeggen dat de naam van het café in verband met dien van den eigenaar bijdroegen tot mindere ver warring in dezen tuin. Ten slotte eenvoudig gevolg. Er werden, vooral gedurende de kermis „soirées chan- tantes et comiques” gegeven door de familie Uhlenhop uit Brussel. Volgens anderen was haar estaminet voor zulke geval lenen gesloten. Ik vermoed dat de juiste middenweg tusschen deze lezingen wel deze zal zijn dat zij uitver korenen had voor wier schande zij de stem van haar militair hart tot zwijgen wist te brengen. Er bestaan nog in de nabijheid van de kazerne een paar kleine kroegjes maar dat cachet van vroeger zal er wel af zijn. Op gevaar, af van in de „kleine kroegjes” te vervallen, moet ik curiositeitshalve hier toch nog even vermelden een klein kroegje aan het eind van het schoorsteen- vegerstraatje bij de Nieuwstraat. De eigenaar (ik meen Boer of de Boer) was tevens han delaar in wild, dat aanlokkend voor het raam hing. Kleine ambtenaartjes en heerenknechts uit de omgeving liepen er stiekem even binnen en de sage vermeldt, dat de namen der wanbetalers op een papier voor het raam werden bekend gemaakt.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 450