4+8 HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. Smeets, de eigenaar van het van deze zaak „over de groote kerk, onheugelijke jaren de succes was uitgeoefend hier en daar genaamd „de gouden Zalm” op de Rivier- vischmarkt E 589. Deze zaak was Zuid-Hollandsch. 2 Januari 1850 was bij het stadhuis, waarin sedert affaire van koffyhuis met goed uit de hand te koop.” Zij werd verkocht aan den heer A. Duynstee, die wij er niet langer aantreffen dan tot 1857. In dat jaar schijnt het huis gekocht te zijn door den heer Waterreus, waar mede het tevens van bestemming veranderde. In het groote thans bestaande winkelhuis van Waterreus kan men moeilijk meer de sporen ontdekken van een klein koffiehuisje. Twee koffiehuizen uit dien tijd en in de onmiddellijke nabijheid hebben echter nog vrijwel hun uiterlijk althans bewaard. In de eerste plaats „de Paauw”, achter de vischbanken, dat ’s Maandags en Vrijdags druk werd bezocht door de marktlui. Bij deze Paauw deed zich hetzelfde verschijnsel voor als bij de Zalm, nl. dat er een verheven adjectief bij moest komen en zoo zien wij in 1849 uit de hand te koop aangeboden het van ouds bekende en gerenomeerde koffyhuis „de Gouden Paauw” in de Schoolstraat achter de vischbanken. Wij kennen tegenwoordig meer eenvoudig de „Paauw", wier grootste historische merkwaardigheid een „ooievaar” is. Oude Hagenaars herinneren zich, dat in de vischbanken een ooievaar rondwandelde. Van minder bekendheid is het misschien, dat omstreeks 1834 er meerdere waren, waaronder één met een houten steltbeen. Dit beestje had zich in zijn jeugd, met de onbezonnen-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 454