449 29 In 1865 vinden wij een aankondiging Annastraat bij de Hoogstraat 15. „Beveelt zich beleefdelijk aan tot het uitzenden van diners, alsmede ten zijnen huize, tot civiele prijzen/’ Deze eenigzins verwarde annonce laat ik voor rekening van den steller; wij weten althans dat het er was. In 1870 werd de Heer Herfkens eigenaar blijkens advertentie in het Dagblad van 30 April 1870 HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. van H. Schreuders, heid aan dien leeftijd eigen, buiten de vischbanken in het gedrang van de drukke straat gewaagd, met het gevolg, dat een zijner beenen was afgereden. Het beest werd humaan behandeld; het been werd geamputeerd en na genezing werd hij van een stelt voor zien, waarop hij sedert heel goed voorthuppelde. Het tweede koffiehuis dat ik in deze omgeving bedoelde is de „Loopschans" op den hoek van het Westeinde en de riviervischmarkt, dat zooal niet tot de eerste, toch zeker tot de oudste inrichtingen van dien aard behoort. Er werd een borrel verkocht voor vijf cents en na de wet op de vergunning voor zes cents. Nu ik hier toch eenigzins in mindere sfeeren dwaal, zal ik billijkheidshalve een buurhuisje van de Loopschans memoreeren, dat ongeveer 1840 nog bestond. Men was gewoon het aan te duiden met den naam van „de mooie juffrouw”, hoogstwaarschijnlijk met het oog op de „dame de buffet'’. Hier werd ook een borreltje geschonken voor 5 en 6 cent; maar de verkoopster wist haar waar op grappige wijze aan den man te brengen. Haar duurste waar stond het hoogste en wanneer een bezoeker binnenkwam dien zij naar het uiterlijk meer finantiëele draagkracht toeschreef, vroeg zij „U wilt er zeker een van de bovenste plank?”

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 455