456 HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN Op het Buitenhof treffen wij in den loop der eeuw meerdere koffiehuizen aan, waarschijnlijk niet van den eersten rang. De „Domstoren” was reeds in 1801 bekend. de weduwe Duguies aan het hoofd der zaak stond; deze ging in 1858 over in handen van den heer J. C. Symkens, die tot het jaar 1862 de oude gewoonte volgde”. In 1881 was het hotel-restaurant van N. J. N. Sluyter; in dien tijd had het café een achter-uitgang op de Groen markt naast van Gend en Loos. Die achter-uitgangetjes schenen toen erg in den smaak te vallen. Geheel ongemotiveerd is de onderstelling niet, dat het door alle eeuwen bekende „chercher la femme” daaraan niet vreemd was. Voor een geheel andere reden bestond er vroeger nog een toegang in de Halstraat. De Heer Van Stockum deelt in zijn ’s Gravenhage daaromtrent de volgende historische bizonderheid mede: In de troebele tijden vóór de verheffing van Prins Willem III tot stadhouder, toen partijschappen en staatsgeschillen het volk in beweging brachten, was het dat de Oranje partij in het geheim samenkwam in het koffyhuis Belvedere om allen argwaan te vermijden, maakte men gebruik van Waldeck’s tabakswinkel op den hoek van het Halstraatje (de latere tabakswinkel van de Baas) om door dat huis bedektelijk de vergaderplaats in het aangrenzend koffie huis te bereiken Uit erkentelijkheid voor dezen dienst aan zijne partij- genooten bewezen, vergunde Prins Willem III aan de familie Waldeck het voorrecht kanonnetjes op het Buiten hof bij 'gelegenheid der Oranjefeesten te mogen afschieten. Na eenige lotswisseling werd het ten slotte natuurlijk weer een mode-magazijn voor dames.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 462