458 glimp „De ondergeteekende, kastelein in het Hof van Pruissen onder de Uilenboomen maakt zijnen geëerde begunstigers Mozart’s verblijf in Nederland. D. F. Scheurleer. M. Nijhoff 1883. HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. onze biljardschool in het „Hof van Pruissen” hadden opgeslagen, toen onze kunst nog al te gering was om ons binnen de stad aan het gelach van het koffiehuis- publiek bloot te stellen” Het werd reeds in 1804 vermeld, als staande aan de Oostbuiten-cingel; „zijnde in hetzelve sedert veele jaren de tappersneering met goed succes gedaan”. Verder heette het „een hegt, sterk en weldoortimmerd huis, erve en thuin met deszelfs overdekte kolfbaan en biljard-kamer van ouds genaamd het „Hof van Pruissen.” Het werd in 1805 gekocht door W. Schouten die er op 17 April van dat jaar liet verkolven een extra fraaie zilveren kolf, ter gelegenheid van een geheel nieuw aangelegde kolfbaan. In dien tijd verloor het eenigszins zijn gewoon karakter en werd het meer een buitenhuis. In 1835 en ’37 treffen wij het echter nog aan onder de koffiehuizen, terwijl in dien tijd als eigenaar wordt vermeld P. Romani. In 1840 kwam er een attractie voor het publiek bij, door de gelegenheid tot dansen onder directie van den Heer J. Nobels, zooals dit iets later ook plaats vond in het „Nieuwe Hollandsche Koffiehuis” van P. W. Schouten, hoek Nieuwe Markt en Fluweelen Burgwal, het vroegere Hotel „la ville de Paris,” waar in ’t laatst der acht tiende eeuw Mozart met zijn vader logeerde In 1845 kreeg die dansgelegenheid zelfs een van deftigheid

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 464