462 HAAGSCHE KOFFIEHUIZEN. In het Dagblad van 24 en 25 Nov. 1861 lezen wij: Openbare verkooping voor afbraak op last van B. en W., in het lokaal „de Zoeten Inval” aan de Mallemolen, de van ouds bekende herberg „de Zoeten Inval.’' Zoo werd zij dus in haar eigen lokaal verkocht. Dit was de doodsklok van café Haaring. Naderhand hoop ik er iets meer van te kunnen zeggen. De Stad 's Gravenhage en hare geschiedenis door F. Allan Amsterdam. Wed. Borleffs en ten Have 1859. Gelijknamige koffiehuizen op verschillende plaatsen en die daardoor onwillekeurig aanleiding tot verwarring gaven, hebben er natuurlijk in den loop van de eeuw ook bestaan. Zoo vinden wij in i860 „de Stad Kitzingen” beyersch bier- en koffyhuis, geopend door M. Ditmar op den hoek Heerengracht en Fluweelen burgwal, terwijl in 1870 vermeld wordt „de Stad Kitzingen”, A. Bolten, Groote Markt. In 1864 werd in de 2e Wagenstraat geopend een bierhuis door G. Mulder en in 1870 werd door T. Muller een bierhuis gehouden in de ie Wagenstraat. De Domstoren komt in de geschiedenis ook twee maal voor. Merkwaardig is, dat reeds in 1840 op de groote markt (dus in de buurt van het thans bestaande geheel-onthouders koffiehuis) een onthouders-koffiehuis bestond van H. Weis senbach, waar volstrekt geen sterken drank werd ge schonken. Blijkens Allan L) bestond er omstreeks ’59 ook in de eerste Wagenstraat een afschaffingskoffiehuis. De heer Allan had evenwel niet de beleefdheid er een nadere plaatsaanduiding bij te voegen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 468