38 DE GEVANGENPOORT. Misschien i gekomen. De afkomstig van h E., f. 59 en 60. 2) C. H. Peters, Rapp. omtr. de Landsgeb., 1891, iste ged., p. 91. R. f. 282. 3) Ising, av., p. 38. 4) De Riemer, a.v., p. 83. voorsz. privaet ende die viver, van eycken plancken” ook „twee hangelissen tot die deur van de oestgevel, daer men deur om water gaet”. x) Plet staat ook bekend als „quartierhuisje”; in 1636 verneemt men dan ook „aan het vollen van het huysken, staende achter het quartierhuys aen de viver. 2) Aldaar heetten de geexecuteer- den van het Hof tot den avond te worden bijgezet (in de 17de eeuw?) en daarna te worden weggevoerd. 3) Voor de 16de eeuw schijnt dit laatste nog niet aannemelijk; toen bleven de lichamen tot afschrik voor velen bungelen aan de galg; terwijl dat de onthalsde lichamen dadelijk schijnen te zijn weggevoerd per wagen van het schavot naar een of andere begraafplaats. In 1617 kwam echter een verzoek in van Deken en hoofdlieden der buurt „Parel” om het steenen schavot, genaamd „groene sootje”, te vervangen door een houten schavot, gelijk elders in de Provincie, dat steeds kon worden wegge nomen. Haer Ed. Groot Mog. beschikten op 5 Oct. gunstig op dit verzoek onder zekere voorwaarden. Meerdere dusdanige vergeefsche verzoeken schijnen echter later op nieuw voorgekomen, totdat een definitieve beschikking in dien geest viel in 1719. 4) Op 16 Juni 1678 verklaarde dan ook het Hof, in zake repareren of amoveren, „dat het schavot op de oude voet sal werden gerepareert ende dat hoe eer hoe liever.” is destijds het „doodenhok” in gebruik naam van „quartierhuis” is dan mogelijk 1 het begrip, dat daar de „gevierendeelde”

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 46