DE GEVANGENPOORT. 39 vleeschbanken in eeuw. oud gebruik mochten toch vleeschver- buiten, in of bij de Poort verkoopen. van de Magistraat, dat de 16 stallingen in J) Peters, a.v., p. 95. 2) 85te M. v. Ernst, f. 106. Verg. Bijdr., 1901, p. 62. der 16de Krachtens koopers van Op klachten hun eertijds duur gestichte vleeschhal nu maar opbrachten 12 ffi vl. (vroeger wel 20), wijl men zeer gemakkelijk steeds zonder controle kon verkoopen in de Poort, zelfs ook op het Binnenhof in het huis naast den deurwaarder van de „Camer van Reekeninghe'”, en er vreeze bestond voor groote ziekten wegens het niet keuren van dit vleesch en zij dus alleen daar verkoop wenschten op Maandag en Zaterdag, besloot het Hof op 13 Maart 1581, dat voortaan daar alleen maar vleesch mocht verkocht worden op de twee eerste, vierde en zesde dagen der week, mits vooraf gekeurd zijnde door de Haagsche vinders”. 2) Dan treft ons oog nog de verweerde roode maar kloeke Hollandsche leeuw boven in den voorgevel aan de zijde der Plaats. Spoedig na zijn optreden over onze gewesten liet de lichamen werden ondergebracht voorloopig, om nader te worden gehangen aan de „halve” galgen aan de vier uiteinden van den Haag. In de beide poortmuren ziet men dan verder twee nissen, een dubbele en een enkele. Vermoed worden deze oorspronkelijk bestemd geweest te zijn voor de plaatsing eener bank ten dienste van de poortwacht en de andere nis als uitgang. J) Gevraagd zoude anders mogen worden of de oostelijke nis gediend kan hebben wellicht voor de plaatsing van de in vroeger eeuwen bestaan hebbende deze buurt, tot ten minste het laatst

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 47