4° DE GEVANGENPOORT. 1) R., 1436—1437, f. 84, 86 en 93. s) R., f. 117. 3) R 1531. f. 68; ’32, f. 89; ’44, f. 93. Zie de gebrekkige afbeelding bij De Riemer, I, p. 584. Bourgondische Hertog Philips hier zijn wapen neerhangen of plaatsen. Van dit houtwerk luidt het„gemaict 1 lueyffe van ogiven an die voirpoirt dair myns genadichs heren wapen onder staet, die lueyffen verhemelt ende gedect mit wagenscote, die zyden besloten mit wagenscote ende andere yseren roeden in den muyer, dienende voir die voerpoirte, dair die voirscr. wapen in hanget (een dito in de Spuipoort). Ende die 2 lueyffen voir die 2 poirten overgedect met leyen, enz.” Dirck, die maelre, schilderde met olieverf beide tafels met het wapen. Bovendien werden in 1500 haken in den muur der Poort geslagen „dair dat tavereel mit ons liefs Heeren Crucifix mede vastgemaect is”. 2) Dat wapen, aan weder en wind blootgesteld, zal nu en dan wel duchtig hersteld en opgeknapt zijn geworden. Tegen 1532 bij de verbouwing van de gevangenis besloot men ook ’s Keizerswapen thans hier op te stellen. Er werd toen „gesteygert buyten an de gevangen- poerte omme ’t waepen van den Keyser daerinne te setten ende noch den steen laeten houwen, daer men den wynberch (wimberg of frontaal) mede gemaect heeft. Item noch in deselve maent die een zyde van de winberch gemetst. Item noch gewrocht an de gevangenpoerte omme die loef, die hangt over dat waepen van den Keyser, mit loet te decken ende te becleemen, enz.” N.B. ’s Keyzers volledig wapen in de glazen der Requestkamer wordt in 1544 omschreven, als voorzien „mit die croon, hoet ende gulden vlies.” 3) Reeds in 1538 werd het geschilderd en gerepareerd; elf jaren later

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 48