DE GEVANGENPOORT. 41 kwam er nieuw houtwerk boven en vernieuwde de schilder „alle die vierstaelen bourgoensche cruysen ende het middelste waepen voorsien, alzoe hetselve zeer vergaen was.” En zoo zal dit wapen nog al iets aan onderhoud gevergd hebben. J) Na de afzwering van Koning Philips in 1581 kan er geen reden bestaan hebben om het verder te verzorgen. Het bleef er hangen tot 23 Mei 1631, toen de Gecommitt. Raden van Holland besloten het door ouderdom vergane wapen „van den Keizer en Spagne” door Hollands wapen te vervangen. De Mr. beeld- en steenhouwer Jan Arentsz. was tot groote tevredenheid de maker van die nieuwe wapensteen. Hij leverde deze voor 250 (voor steen en houwen)doch deze beeld snijder kreeg nog „voor de loffelicheyt vant werk” extra 35 Aan Seger Maes werd 12 'll; gegund „over het teyckenen vant wapen van Hollant, om daer naer de steen te houden, staende voor de gevangenpoirt.” Het werk van Arentsz werd zoo goed geoordeeld, dat men hem in 1633 opdroeg te maken voor ruim 2000 U’ de fraaie hardsteenen poort achter op het Hof; voor diezelfde som leverde toen zijn collega Mr. Jan Gerritsz van Lide, steenhouwer, twee andere nabijgelegen poorten. 2) Gevoegelijk kan thans mede iets gezegd worden van de huishoudelijke inrichting en meubileering der Poort tot op deze zelfde dagen. Zij was begrijpelijkerwijze hoogst eenvoudig en men vindt dan ook slechts weinig aanteekeningen dienaangaande. Het meest eenvoudige huisraad mag men oorspronkelijk aanwezig onderstellen vooral op de verdieping der Ridderkamer, misschien ook bedstedenhoewel eenvoudig ligstroo op den vloer althans elders voldoende zal geacht zijn. In 1482, toen de onder- E.. 1538, f. 169; ’49, f. 82; ’58, f. 138. 2) R-, 1631, f. 373! ’32, f- 259; ’33, f. 291.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 49