DE GEVANGENPOORT. 53 R. Fruin, als volgt, (p. 55). gevangen,” dat lag „daer boven op die poort,” waarde andere gevangenen door een dikken muur van hem gescheiden waren, welke hem echter van achteren op een privaat konden toespreken. x) Zekerheid omtrent de ligging van ’s mans tweede gevang hebben wij dus niet. Hier lag hij dan meer dan een maand; slechts eenmaal zocht daar de inquisiteur Ruard Tapper „vol veinzerij hem in zijne banden en donkere gevangenisse op en de wenteltrap dan opgeklommen zijnde” liet deze Pistorius voor de traliën komen om hem te spreken. (N.B. Er lag oudtijds een wenteltrap van 12 treden tegen het hoekgiool (zie p. 32), opgaande uit de binnen plaats, maar niet te zeggen valt of deze hier bedoeld kan zijn). Tapper vond het er zeer stinkende; de Priester lag er, zooals het heet, „op een nest, overvloeijende van luijsen en wandluijsen, (want daer waeren in deselve gevanckenisse met hem gesloten thien sielen, in welcke dese martelaer int midden lagh)”. Ook die omschrijving is niet duidelijk. Hier, op water en brood gekerkerd „liggende op plancken of beddinghe, waar geen stroo verstrekt werd”, ontving men niets of „anders niet dan dat die goede lieden bringhen in aelmissen by der doren”. In begin Sept, ten vierden male verhoord onder leiding van den President van het Hof van Mechelen, nevens afgevaardigden uit den Geheimen Raad en in bijzijn van den Stadhouder en Raadsleden van het Hof, door drie Inquisiteurs misschien in de Groote zaal, meer bepaald toen ingericht voor het verhoor der verschillende opge vangen ketters, want het Hof zelf was niet met de zaak belast, dus werd de Rolle niet gekozen bleef Pistorius ook nu bij zijn onwankelbare overtuiging. Het laatste verhoor greep plaats op 7 of 11 Sept. Teruggebracht

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 61