54 DE GEVANGENPOORT. naar zijn giool, waardoor Gnapheus zijn vierde verhoor misschien vernam, werd hij dien avond omtrent 10 ure gebracht „in den stock onder de aerde” (den kelder?) onder voorwendsel, dat zijn vrouw hem wenschte te spreken. Een feit is het, dat „Jacobinyn van Woerden” van 6 tot 2i Sept, op de Poort verbleef, misschien int „vrouwekamertje” (latere treurkamertje aan de binnen plaats, voor welks raam of glas dit jaar een plank gespijkerd werd, wat verband kan gehouden hebben met deze voor genomen ontmoeting. Op 14 Sept, werd hem de terechtstelling aangezegd; nadat Pistorius den nacht met lezen en bidden had door gebracht, werd hij den i5<len gebracht in de (Groote) zaal van het Hof des morgens ten 9 ure, alwaar een stellage, lang 40 voeten, was aangebracht, staande: zuiden en noorden, aan drie zijden met banken en in het midden een preekstoel „ende aan die z(u)yde een manier van outaer”. In de rekeningen heet het echter, dat de mr. Timmerman van den Hove een stellage maakte van hout voor de Groote zaal, lang 50, breed 20 Roe voet. Onder toevloed, eener menigte greep zijne ontwijding als priester plaats in tegenwoordigheid van den Stad houder, raadsheeren van het Hof, verschillende hooge geestelijken, inquisiteurs, enz. Voorts, ontdaan van het priestergewaad, werd hij aan den wereldlijken rechter overgeleverd. Alle geestelijken verlieten vervolgens hunne plaatsen. Stadhouder en Raadsleden velden dadelijk daarop hun vonnis, door den griffier afgelezen: „Alsoe Jan Janz. van Woerden, wylen priester, by sententie diffinitieve van den eerwaerdigen Heere, den Deecken van Sint Pieters tot Loeven, inquisiteur-generael, geordonneert by, onsen Heyligen vader den Paus in den lande van de Keyserlycke Majesteit van harwaerds over, ende den Officiael des Heeren van Utrecht, verclaert is ketter ende

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 62