DE GEVANGENPOORT. 55 overdrachtelijk was tegen den heretyck, ende naer die degradatie den Hove van Hollant gelevert, soe ist dat 't voirsz. Hoff nyet willende dat die voirsz. sententie blyve illusoir, maer die executerende, verclaert, dat die voirz. Jan Jansz. geleyt sal worden opt schavot, staende optie Plaetse alhier in den Hage ende aldair gebrant te worden te polvre toe, zulcx dat van hem geene memorie meer en zy.” Onmiddelijk daarna werd Pistorius over Binnen- en Buitenhof gevoerd naar de strafplaats; bij de Poort komende „opziende naar het tralievenster van den kerker” (N.B. mogelijk dat in den zuidelijken gevel der Poort zelf, boven het nog niet gebouwde voorportaal?) sprak hij zijne geloofsgenooten met luide stem toe: „Broeders! ik ga voor.” En zij antwoordden: „Broeder! stryd vromelyc; wy zullen U volgen,” zingende „Te Deum laudamus” en „O beata sanctorum martyrum solemnia.” Steeds klinkt hun zang hem toe, terwijl hij, gebonden aan den paal, staande op een stoel, beneden zich het vuur ziet ontsteken, dat langs een stroowisch het zakje met buskruit doet ontvlammen, door den martelaar eigenhandig op zijn bloote borst bevestigd. Een sombere morgen voorwaar, die 15de Sept 1525,700 als in werkelijkheid, want de brandstapel regen overdekt. Zietdaar de laatste levensdagen van Pistorius wat uitvoerig toegelicht, van hem, welke de eerste Hollandsche martelaar was voor den geloove. Als Noord-Nederlandschen martelaar ging in Juli voor Geraadpleegd: De Hoop Scheffer, a v. p. 360—389. Hist, der Martelaren. Uitg. v. 1671; Nwe uitg. van Fruins werken, Dl. VIII. p. 295. Rek. der Exploiten van het Hof (E). N.B. De 2de hoofdbron moet zeker onder reserve worden aanvaard zij geeft echter een levendig beeld der zaak.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 63