6i DE GEVANGENPOORT. J) Ten deele treft men 1 Tijdschr. voor Geschied-, Land- hen in 1553 in het Zutphensche aan. en Volkenk., 2de afl. 1904. op het van van waar zij b.v. door een gemetseld privaat hadden willen uitbreken) 21 heidens, „daer van die overste was eenen Joncker Joergen van Lauwenborch, vuyt Cleyn Egipten, met noch vier manspersonen ende zyn alle gegeesselt ende gesplitnoest tipten i5<ien der selver maent”. Drie van de vijf vrouwen werden mede „ghesplyt noest”; zij trokken daarna met „elf jongen” af. In dit jaar treft men een boekprenter uit Wieringen aan, Jan Jacobz.; prior en lector der Predikheeren zagen twee groote tonnen vol boeken ernstig na; hun plicht in deze dagen. Het volgende jaar bewaakte men op de Witte kamer negen etmalen „Antho- nium de Alto Molendino van Bruessel, hem seggende te wesen priester ende pastoer van Opperdoes”, om te verhinderen, dat hij vóór zijn verhoor anderen sprak of toeriep. Op 20 Febr. zat hij echter reeds op 3 grooten daags; zijne onthalzing volgde pas eerst op 31 Oct.’48, na 2 malen met de pijnbank gedreigd te zijnde cipier verrekende „tiende half honderd ende veertien dagen”. „Geexamineert mitter coerde” werd in 1550 „mr. Jan Vredericx van der Camer, hebbende geconterfeit het handteycken van mr. Jacob de La Torre, secretaris van Zijne Mat., ende oick Zijner Mat. singnet, upte missiven gewoenlick te drucken”. Hij zat op 3 groot, van 12 Maart24 Juni. De verscherpte, nieuw afgekondigde, placcaten stuk van godsdienst in 1550 en ’55 brachten hier, 19 Maart tot 5 Mei ’53, den anabaptist Anthonis Hees of Hessche uit Monickendam, geboren te Yperen; toen werd hij geworgd en verbrand tot pulver. In dit zelfde jaar kwam de bekende Merula (waarover nader) hier. Fytge Hermansdr. van Zwolle kwam op de Ridder-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 69