DE GEVANGENPOORT. 70 1) Belend door den Voorhout: ’t Nieuwe Reg. der Leen kamer, Cap. Noort. Holl., f. 82, 2) E., 1541 en ’43, Div. f. 3) 3d<: M., De Jonge, f. 56. 18 Febr. tot den sterfdag, mede op 4 st. Elders blijkt, dat zij „mitten watere is geexecuteert geworden” en dat „Heynrick Aerntsz., Dr. in medicynen, woenende in den Haghe, die somme van 3 Car. guldens verkreeg, als geweest hebbende Mr. verhoeger int upvylen van de huysinge ende erve, staende in de Nyeuwe strate in den Haige, wyleneer toebehoirende Joncfrouwe Katharyne Le’Chasseur”. Dat huis was bewaakt (volgens ordonnantie van 23 Maart’41) door 3 dienaars van den Proc.-Gen. gedurende 2 etmalen ook haar inboedel was gewaardeerd en tot de verkooping stond alles onder bewaring van een bode van het Hof. Volgens bewaarden inventaris had zij blijkbaar vele schulden. De wisselaar in den Haag werd bij placcaten aangewezen om alle valsch geld tegen echt in te wisselenin haar huis werden zekere penningen van 4 st. uit het privaat gehaald; 7 st. verdiende de goudsmid Huych Adriaensz. bij het wegen en waardeeren daarvan op de Poort, alsook voor het wegen van „dat scroytsel ende rongure van goude ende silvere by een Maturyn aliis gescroyt”. Twee dagen en nachten verwijlden twee „religioesen van de Predicaren” bij haar, aten en dronken het noodige met de cipiers; daarna deed men des nachts haar executie. 2) Inmiddels had de Bisschop van Utrecht verlof gegeven aan het Hof om op te treden tegen Maturyn en dit besloot op 6 April „HeerMaturynsheimelyckteexecuteeren om de execrabelheyt van zyn delict.” 3) Althans sinds 20 Nov. 1540 zat nog mede op de Poort een Huych Florisz. van Woerden op 3 groten daags,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 78