DE GEVANGENPOORT. 77 E, f. 53. 2) E., 1521, f. 58; ’23, f. 56, ’32, f. 58, ’33, f. 57. (d.i. zeker: als niet het leven benomen werd), dieselve te administreren, helpen cureren ende voersien, alst behoert, twelck dicwyle tot grooten coste gedaen is geweest. Soe ist, dat thoff, betrouwende d’experientie, wysheyt ende goede ernsticheyt van den persoen van (Bertouts) enz.” 2) deze dus aanstelt. In 1521 schijnt men hem weder enkele gevallen te betalen; zijne vordering werd van 6 16 st. gereduceerd op 5 ‘K. In ’23 bedroeg de declaratie 9 6 st., maar moest hij voortaan voor ieder afgewikkeld geval direct declareeren en quiteeren. Bertouts is in 1532 overleden; in ’33 is mr. Jan Chirurg. 2) Misschien is bedoeld „Van Ouwen Jansz.” Deze blijft zulks dan vermoedelijk tot 12 Sept. 1537, toen mr. Heyndrick van Spiers werd benoemd op wedde van 12 1l,‘ „omme de gevangens upte Voerpoerte te scheeren ende te cureren”, op 31 Mei ’52 verhoogd tot 20 'fij’, onder bepaling van te zullen behandelen al degenen „op de poort gelogeert, van wat siecten, zeericheyt ofte gebreecken zy luyden gebrekelick zullen syn ende dat in zulcker naersticheyt ende diligentie als hy doen soude eenen anderen, die hem van dage te dage betaelde, sonder dat denzelfden mr. Hendrick yet meer sal mogen eysschen ter cause van een groote ofte extraordinaris cure, dien hy an dezelfde gevangens gedaen sal hebben”. Bij zijn eerste aanstelling luidde het daarentegen: „extra ordinaire groote ende merckelicken kuere uytbesondert, ende ter discretie van den Hove”. Na zijn vertrek naar Dordt werd op 6 Sept. ’53 aangesteld mr. Barthout Lievensz., op zijn beurt op 21 Aug. ’58 opgevolgd door

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 85