8o DE GEVANGENPOORT. Gen. of diens substituut „zoeverre zy luiden present begeren te wesen”, doen „examineeren ende tortureeren”. Ook verkreeg op 24 Juni ’69 de baljuw van Wassenaar, Johan Peinse, zoodanig verlof. Diens gevangene Pieter Poot Pouwelsz. „eertijts binnen den-lande een nederslag begaen ende ook in de afgeloopen oproerte de kerken geschonden hebbende” was thans door hem voorloopig gevangen gezet op het Sandt „des ordinaris gevangenisse van den Heere van Wassenaer, staende buyten Katwyk open ende buyten alle huizen.’’ Zijn verzoek werd toege staan „om (diens) vreeze van door syn complicen verlost te worden,” en den gevangene „ook des noots sy (te) verwysen ende executeren. Ende dit al zonder prejuditie van den voorn. Heere van Wassenaers jurisdictie.” Denkelijk vertoefde verder nog hier op de Ridderkamer, uitziende op den Kneuterdijk, op eigen kosten van Sept.Dec. ’67, Dirck Volckersz. Coornhert, Notaris en Secretaris van Haarlem, ook kopergraveur. Enkele uren daags hield hem daar zijn vrouw trouw gezelschap. 2) 4de en 5de M., Ernst, f. 159 en 41. 2) Haagsche Stemmen, 1887, p. 85—99. 3) Chron. v. Rotterd., v. S. Lois, p. 85. „Den 2 Mèy (■’67) soo heeft men over Rotterdam na den Hage gevanckelijk gebracht Heer Adriaen Janse, pastoor van Yselmonde, die na 3 jaren gevanckenisse met den pastoor uitte Lier (Arent Dircksz. Vos) en den pastoor tot Monster (Wouter Simonsz.) en den pastoor tot Schagen (Sibrand Jansz.), alle 4 priesters op het Plof in den Hage, eerst aan palen geworght ende doen ver- brant wierdendit geschiede, omdat sy de Roomsche religie waren afgegaendese syn op den 30 Mey 1570 door de Inquisitie gedood”. 3)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 88