83 DE GEVANGENPOORT. en een kan Rijnsche wijn verdronken echter, volgens oude gewoonte, de biechtvaders met den substituut en den griffier, thans in het convent van de Predikheeren. 1) E., f. 372. 2) E., f. 340. Bij deze executie blijkt b.v. nog, dat het ont zielde lichaam van de Plaats werd gebracht „op de Scinckel alias wesende het Galgevelt ofte plaetse van der justicie buyten den Haeghe aen den Delffwech”, waarbij dan nog sprake is „van ’t maken van den dam van deselve ’s Cinckel om met de waghens bequamelicken daer up te mogen comen. (E., f. 316 en 380). In 1568 had bovendien een „executie met den koorde” plaats op de Markt alhier. (E., f. 386). Bekend is de overlevering, dat in de 16de eeuw ware „festijnen” of z.g. „galgemalen” werden gehouden in de treurkamer met den veroordeelde, voor de executie, die steeds vóór noen plaats vond. Zoo bar schijnt het hier niet toegegaan te zijn. Wel blijkt nog voor de terecht stelling met den zwaarde op 2 April ’71 van zekeren Ghysbr. Ghysbrechtsz., alias Gheelvinck, dat ieder der 8 dienaars van den Proc.-Gen. genoot „aen maeltyt ende het ontbyten” voor 4 st.; en den avond te voren en des nachts samen met den delinquent voor 25 st. aan bier. De 2 Predicaren, die mede waakten en biecht afhoorden, kregen 1 stoop Rijnschen wijn van 10 st., benevens een maaltijd samen voor 5 st. Ghysbrechtsz. zelf dronk nog op het laatst een kan Spaanschen wijn van 5 st. Aan kaarsen kostte die nachtwaak 4 st. 2) Op een droogje zitten, ware zeker zoo’n ganschen nacht niet doenlijk geweest. Het misbruik bestond echter hier te lande nog tot 5 Maart 1739 te Zierikzee, toen het wegens onwelvoegelijkheid werd afgeschaft, blijvende de keuze van een of andere spijze den gevangene vrij. Daar

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 91