85 DE GEVANGENPOORT. Wagenaar VI, p. 357, 368; VII, p. 98 en 133. 2) 7de M., Ernst., f. 100 en 138. bewaard te Delft, doch voor den zomer in de Poort opgesloten, waar de Staten en de Prins hem overigens goed gezind waren. Van daar ontsnapte hij echter. x) Dienaangaande blijkt, dat op 13 Jan. ’76 de Staten het Hof hadden aangeschreven Jan Jansz. Vermy te doen vertrekken uit die „conchiergery” om (niet vermelde) redenen, „den Prins en de Staten moverende”, onder aanbeveling van Hendrick Colderman, uit Rotterdam, in diens plaats te stellen, welke reeds geruimen tijd den Prins en de Staten had gevolgd in „dese periculoese tyden,” ook nu en dan hunne gevangenen bewaard en te zijnen huize in de kost gehad, verder lijf en goed voor het land veil gehad en ook negen jaar uitlandig is geweest „buiten de regeering van den Hertog van Alva”. De aan stelling volgt op nader te geven voorwaarden. Maar deze laat nu inmiddels Van Loo ontsnappen. Op 5 Sept. '76 toch werd hij op zijn verzoek gecontinueerd, 2) op zijne verklaringen, dat onder hem niemand was ontsnapt, behalve nu op 29 Aug. 1.1. Pawels van Loe, welke zijn vrije wandeling had door den huize „door’t believen van de Staten neffens syne Excellentie.” ’s Avonds vertrokken zijnde in zijn kamer met eenige andere gevan genen, waarvan één mede in zijn kamer sliep, had deze lang met hen „gediscoureert”doch was bevonden des anderen daags, tusschen zes en zeven uren, dat alle zijne kleederen, enz. lagen op het bed en zijne pantoffels daarvoor „in alle schyn off hy nogh op syn bedde alle naacht gelegen hadde, de deure van de earner (van ’s avondts tot ’s morgens gegrendelt) offgewarrelt wesende sulcks dat de aldervoorsigtighste man sulck een ongevall niet soude hebben voorsien.” Colderman beweert dus zijn

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 93