89 DE GEVANGENPOORT. Hen slechts te ontslaan op last van boven- 1) jste m., Hanneman, f. 205. In alles zal hij de bevelen van den Hove gehoorzamen, enz. In tal van punten, welke zich konden voordoen, voor ziet zeker ook deze instructie nog niet. Wederom blijken de teerkosten opgeslagen; voor strafgevangenen in de giolen wordt nu ook gaandeweg iets beter gezorgd dan vroegerer blijkt echter niet recht, wat hen dagelijks wordt opgediend. 15 Nov. 1585 wordt zij voor de civiele gevangenen nader uitgebreid met 11 artikelen en kwam tot stand de „Ordonnantie voor den cipier van de Voorpoort, waarna hij zich zal hebben te reguleeren, boven en behalve die van 5 Febr. 1576(7), aangaande gevangens en gijzelaars, die op haar eigen of partijen kosten gehouden worden en niet om crimen-capitael.” Zoo luidt het nu verder der gevangenis, zonder binnen te gaan „dan by oorlof ende tot perykel van den cipier”; alleen op hooger consent mag hij iemand bij hen laten slapenzelfs niet hunne huisvrouwen zonder die toestemming. Art. 15. Iemand, gevangen zittende „vuyt saecke van delict”, mag niet aangesproken worden, tenzij reeds geexamineerd zijnde, enz. Art. t6. Alle gevangenen, indien doenlijk, van elkander gescheiden te houden, inzonderheid de vrouwen van de mannenverder in het oog te houden daarbij den aard der delicten en de qualiteit der personen. Art. 17. De cipier zal te zijnen laste geene andere gevangenen aanvaarden dan die van Zijne Majesteit (der Grafelijkheid) ofte van de Staten 's lands of op last van den Hove van Holland of van den Advoc. en Proc.-Gen. Art. 18. gemelden. Art. 19.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1906 | | pagina 97