UIT DE PROTOCOLLEN DER HAAGSCHE NOTARISSEN. 91 XL VI. Alsoo hoe langer hoe meer de vleeshouders van Delft'poogen de gemene vleijshouders, alhier in ’s-Gravenhage te onder- drucken met het coopen van calveren, dewelcke sijluyden in ’t lant coopen van de huysluyden tot dieren prijse, sulcx dat de vleeshouders alhier in ’s-Gravenhage qualick van eenhuys- man een kalft’ kunnen becoomen ende, dat echter de voorss. vleijshouders van Delft deselve gecochte calven sijn brengende ofte doen brengen op de marcktdagen van Delft, om aen ons vercocht te werden, hetwelcke wijluyden van hunluyden alsnu ende voor date hebben moeten doen naer hunluyder gelieven ende genouchsaem tot soodanigen prijse, als het henluyden goetdocht. Ende omme daerinne te voorsien, soo is 't, dat wij deecken ende hooftmans van ’t vleeshoudersgilde alhier, Pieterss Smout, te samen regerende deecken ende hooftmans van Sinte Anthonisgilde alhier in’s Gravenhage, vervangende Claes Claess van Roijen, Holland Arentss van der Valck ende Louris van Straten, ende verclaerden ter requisitie ende versoucke van Rombout Corneliss Boldoot, soo voor hem selven, als mede voor de gemene vleeshouders van der stede van der Goude bij haerluijder mannewaerheden in plaetse van eede, dat alhier in ’s Gravenhage geen vleeshouder zijn neringe in de Halle ver- mach te doen, zoo hij prijseerder van ’t bestiael is Gevende zij comparanten voor redenen van wetenschap, dat de ed. heeren Gecommitteerde Raden bij haerluijder resolutie sulcx hebben verstaen ende, dat in Js Gravenhage een vleeshouder prijseerder is geweest, maer heeft het prijseren moeten ver laten. Verclarende voorts zij attestanten, dat alhier in Den Hage in observantie is, dat alle het vee, dat den prijseer aen hem met prijseren crijcht, hij hetselve nyet met ponden en mach vercopen, maer met heele quartieren, volgens d’ordonnantie daervan zijnde. Presenterende etc. Aldus gedaen in ’s Gravenhage ter presentie van Pieter Goeman, gerechtsbode van ’s-Gravenhage ende Arien van der Meulen, vleeshouwer alhier, als getuijgen hiertoe versocht ende gerequireert. Protocol van notaris Pieter van Groenewegen. Fol. 179.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 100