Protocol van notaris Fol. 21. LII. Jan van Geeme. Godefroy Froude. P. VAN GroENEWEGEN. Notarissen publycq, wilt u, ten versoecke van mij, Thomas Brouart, tresorier-generael van Sijne Excellentie den Prince van Oraengien, laten vinden aen den persoon van Mr. Esaias van de Velde, schilder alhier in den Hage. Ende denzelven aenseggen, dat voor desen tot mijne kennisse gecomen zijnde dat hij seeckeren geruymen tijt geleden, sich hadde vervordert tegens Gerrit van Druijvesteijn. burger alhier, mij achter mijn rugge schandelick ende tegens de waarheijt te calumnieren, ende te seggen dat ick hem betalende seeckere stuck schilderije voor sijne Exellentie gemaect ende voor tweehondcrt guldens be dongen, ick in ’t zelve hem Van de Velde hadde vercortet, ende hem een quitantie doen teijckenen van een meerder somme, als hij hadde ontfangen. Ende ick alsdoen hem daerover hebbende doen berispen ende hij genoegsaem zijn ongelijck bekennende,zoo dat ick het ’tzedert (omme moeijten te schouwen) daerbij hebbe laten blijven, ick alsnu weder verstaen hebbe ende kundich ben geworden, dat hij Van de Velde sich onlanghs wederomme zoo verre heeft vergeten dat hij in seeckere her- berge ’t alhier tegen eenige van ’t Hoft'gesin van Hoochgemelte zijne Excie., de voorss. vorige injurieuse propoosten gerenoveert endenochmaels gebruyct heeft, mij alsoo buijten de waerheijt ende zonder eenige redenen schandeleuselick calumnierende. T’welck door ordre van de voorss. Cornelia van Dalen ten huijse van de voorss. van Mil gebracht heeft. Verclaerde mede, dat haer voorss. Juffre. haer dede seggen aen den voorss. van Mil, dat zij dertich gulden voor de schilderije moste hebben ende dat deselve soo aen haer man bestelt was, hetselve sij attestante seggende, seijde van Mil „daer sijn vijff ricxdaelders, gheeft die jou joffrouwe ende ick sal bij haer coomen ende stellen haer te vreden.” Presenterende des noot ende versocht zijnde ’t selve met solemnelen eede te verclaren. Consenterende hiervan acte te maecken. Aldus gedaen in ’s Gravenhage ter presentie van Jan van Geme ende Godefroy Froede als getuygen. Teeken van Maria Ruijters. TOO UIT DE PROTOCOLLEN DER HAAGSCHE NOTARISSEN.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 109