Io8 UIT DE PROTOCOLLEN DER HAAGSCI-IE NOTARISSEN. Fol. 59». Holland 1615A N°. 5219. 1) Crimineele Papieren Hof van ondergheschreven persoonelicken Hendrick Aelbrechtsz. van den Brouck, borduerwercker, out omtrent XXX jaeren, gebooren van Embden, d’welcke ter instancie ende ernsten versoucke van Jasper van Esch, verclaert ende geattesteert heeft, ver- claert ende attesteert mits desen bij sijnen manne waerheijt, in plaetse van zolempneelen eede, waerachtich teweesen.hoe dat den deposant met eenen Jacob van der Meulen borduer wercker voorss. ghespeelt heeft gehat diversche speelenmette caerte in 't op heffen van root oft swart om een pont grooten Vlaems, wie dat gheraede ofte miste te verüesen. Ende naer dat de voorsz. van der Meulen sijn weddinghe hadde verlooren, heeft noch zijn ringhen van sijn hant aen den deposant in handen gegheven te pandt ende verspeelt voor de somme van drie pont grooten Vlaems, dien hij verlooren ende oock geen geit en hadde om te betaelen, alles geschiet weesende ten huyse van Claes Jansz. Jt Hooft gheleden ontrent vier maenden, zonder den perficxen dach van dien onthouden te hebben, hebbende ten lesten waer datum sijn voorss. ringen gelost ende betaelt met vijf pijpen gouts aen den deposant. Item den voorss. deposant attesteert alsnoch midtsgaders Carel de Roose, out omtrent xxxmi jaeren, gebooren van Antwerpen ende Phillips Jacobsz. out omtrent xxxvi jaeren gebooren van Breda, beijde borduerwerckers voorss. te saemen ende ghelijckelicken, hoe dat gheleden seeckeren tijt vergadert ende vergheselschapt sijn geweest ten huyse van Jan Roth, waert in den Coninck van Schodtlant metten voorss. Jacob van der Meulen, ende hebben te saemen ende elcx van henluyden by- sonder metten voorss. van der Meulen comen tespeelen diversche speelen mette caert om een trouff ende een canne biers in ’t gelach ende dierghelyck voor tijt verdrijff. Immers is ghebeurt, dat den voorss. van der Meulen ten lesten niet langer en wilde om een trouff ende een canne biers speellen ofte daermede te vreden wilden sijn met zoodanich spel, seggende wildij speelen root off zwart ick speelt om een pont groote Vlaems. ’t Welck de deposanten niet aen en stont oft en begeerde alsoo hooch te speellen, zijnde deposanten alsoo daer uut ghescheyden ende van daer vertrocken sonder yet meer metten anderen te speellen, etc. Protocol van notaris Jan van Hamerstede. 1)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 117