UIT DE PROTOCOLLEN DER HAA.GSCHE NOTARISSEN. I09 LIX. Op huijden 19 May anno 1628, compareerde voor mij Johan van Warmenhuijsen, notaris publycq etc. Jan Huijberts. oudt 40 jaren, valckenier, dienende bij Hendrick de Gier, valckenier van Zijne Excellentie den Prince van Oraengien, dewelcke bij ware woorden ende zijne consciëntie, in plaetse van eede, ten versoecke van den heere quartiermeester Parcheval, den ouden, heeft getuijcht, geattesteert ende verclaert waerachtich te wesen, dat op Maendag laetstleden des naemiddachs hij getuijge door ’t bosch uytgaende om vorel te soecken, die verloren waren, in de Maelgebaen twee jonge lieden met malcanderen sach spelen. Ende hij getuijge voortsgaende ende eenige uijren uijt- geweest zijnde, is daernae wederom gecomen, als wanneer hij de voorss. jongelieden, die hij getuijge niet en kende, vondt bij den nieuwen eist, tegenover de Maelgiebaen, staende den eenen die daernae gequetst wierde met den mantel om ende wachte den anderen, die hij tot vechten provoceerde, dewelcke het eerst excuseerde ende tot ’s anderen daechs ’s morgens wilde uijtsetten, hebbende daerover verscheijden propoosten met malcanderen, totdat zij eijntlick haer degens trocken ende hantsgemeen wierden. Ende heeft hij getuijge omme haer te beletten ende scheijden met zijn pols vele slaegen tusschen beijden geslagen, doch gingen zij evenwel voorts met nae den anderen te steecken. Ende in ’t selve slaen raeckte hij getuijge eijntlick met zijn pols op den degen van dengenen, die als voren stondt ende wachte ende daernae gequetst wierde, slaende denselven degen met het punt tegens d’aerde, waer- over den persoon hem getuijge qualick aenspreeckende, hielt hij op om verder te slaen ofte scheyden, maer bleeft' stille daer bij staen, siende haer vorder gevecht aen. sonder datter alsdoen noch eenige quetsinge geschiet was. Dan daernae den persoon, die gequetst wierde den anderen een steeck brengende, sloech den selven zijn tweede handt mede aen sijn degen ende versette alsoo de steeck ende met eenen doorstekende, quetste den anderen in zijn arm, sonder dat doen noch yemant anders als hij getuijge daerbij was, maer quamen terstont eenige andere bijloopen, daerdoor zij van den anderen wierden gescheijden, (hebbende hij getuijge als voren de voorss. per sonen beyde nyet gekent, dan heeft daernae verstaen, dat de eene die gequetst is genaemt is Kien en d’ ander, die het gedaen heeft Percheval, zone van den requirant in dezen.)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 118