UIT DE PROTOCOLLEN DER HAAGSCHE NOTARISSEN. 4 waar het gold het officieel ten overstaan van een open baar ambtenaar constateeren van een feit, een gebeurtenis, een daad, een toestand of wat dan ook, waarvan men later het bewijs in handen wilde hebben; vermoedelijk zullen dergelijke acten later in rechten als schriftelijk bewijs hebben gediend, waar het getuigenbewijs niet altijd of ten minste moeilijk te leveren was. Ook daar door plaatsen de oude notarieële protocollen ons midden in het volle maatschappelijk leven en doen ons dat van verschillende zijden op verrassende wijze kennen. Vandaar, dat ijverige onderzoekers naar de geschiedenis van ons verleden zich niettegenstaande de beperkende bepalingen der wet reeds herhaaldelijk toegang tot de notarieële archieven hebben weten te verschaffen en daaruit reeds zeer veel kostbaar materiaal voor onze beschavingsgeschiedenis in den ruimsten zin hebben te voorschijn gebracht. Hoeveel licht er op de geschiedenis van onze heerlijke zeventiende-eeuwsche kunst uit nota rieële protocollen reeds is geworpen, weet niet alleen ieder, die Oud-Holland geregeld doorziet, maar ook hij, die kennis pleegt te nemen van wat elders over deze materie wordt geschreven. Men weet, hoeveel door onze kunsthistorici, dank zij de welwillende tegemoetkoming van de notarissen-archiefbewaarders uit deze bronnen is geput; vooral in Amsterdam, Leiden, den Haag en Delft is reeds zeer veel voor den dag gekomen; alleen Haarlem moet nog en zal stellig nu wel worden onderzocht. In mindere mate evenwel heeft men van de notarieële protocollen profijt getrokken ten bate van de geschiedenis van onzen handel en van onze industrie, van ons economisch leven in het algemeen, van onze rechtsverhoudingeneindelijk van ons maatschappelijk leven. Ook op al deze terreinen hebben onze oude notarissen ons duizenden van documenten nagelaten,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 11