118 UIT DE PROTOCOLLEN DER HAAGSCHE NOTARISSEN. LXVIII. Op condytie ende voorwaerden hieronder verhaelt, soo hebben deecken ende hooftmannen van Sint Antonisbuert in t Suijteijnde van ’s Gravenhage met consent ende ten overstaen van de gemeene bueren aldaer over schoonhouden van haere respectyve straet ende de gooten over beijde sijden des straets vooreen geheel jaer geaccordeert met Cornelis Jacobss., arbeijder in vougen als volcht: te weeten, eerst, dat de voorss. Cornelis coomen sal precys alle Woonsdaghen ende alle Saterdaghen, nae de middach, sijnde tweemaal ter weecke met sijn vullens- waeghen ofte slickback, op een boete van elcken dach, die den voorss. Cornelis versuijmt, te verbeuren drie guld. om alsulcke vullens ende slicke wech te voeren, als een yder buer in sijn respectyve huijs sal begeeren wechgevoert te hebben. De voorss. Cornelis sal oock gehouden sijn de vuijlnisse uut een yder buer sijn huijs te haelen ende op de straet in sijn waeghen ofte slickback te gieten ende de ledyghe backen weder voor een yder buers huijs te setten. Sal mede denselven Cornelis alle de goten op beijde sijde des straets schoonmaecken ende schoonhouden, als oock van gelijcke de straet het geheele jaer deur ende dat met sijn eijgen gereetschap daertoe dienstich sijnde ende dat buijten clachte van de gemeene buren; ende oock van gelijcke de schouten van ’s Gravenhaghe buijten clachte te houden, ofte bij gebreecke den voorss. Cornelis de gooten ende de straet niet schoon en hielt gelijck voorsproocken is, (sal tot laste ende pretentie van de boete der schouten) op den voorss. Cornelis aencoomen ende de gemeene bueren daervan ontlast blijven. Een yder buer blijft hiermede gewaerschout, soo eijgenaers, als huerlinge sijn as ofte vuylnisse in huijs te houden ende op straet niet te gieten, op een boete van elcke mael sij be vonden werden van haere vullens op straet gegooten te hebben, te verbeuren de somma van XV st., welcke boeten ten proffijte van den schout ende dienders sal coomen. Maer oft gebeurde de voorss. schouten van ’s Gravenhage over het schoon maecken vande goten ende de straet eenighe bueren in de boete beceurde ende daerin met den voorss. Cornelis niet te doen en wilde hebben, ende den schout de bueren de boete wilde affpersen, soo sullen deecken ende hooftmannen de Wagenstraat.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 127