5 UIT DE PROTOCOLLEN DER HAAGSCI-IE NOTARISSEN. Het spreekt van zelf, dat het bovenstaande alleen geldt voor die gedeelten van ons land, waar oudtijds notarissen waren gevestigd of liever werden toegelaten. Dat nu was niet overal het geval. Groningen, Drente, Overijsel en Gelderland kenden geen notarissen; de acten, die in andere gewesten voor den notaris werden verleden, werden hier door de verschillende gerechten afgegeven. Deze protocollen van vrijwillige rechtspraak vindt men dus in de gewone rechterlijke archieven. Vóór de wet van 1904 had men dus hier te lande den zonderlingen toe stand, dat dezelfde acten, die in de Oostelijke gewesten in de rechterlijke archieven voor een ieder te lezen waren, in de Westelijke provinciën aan de kennisneming van het publiek waren onttrokken. 2) De Heer Morren heeft over de Haagsche notarissen een lezenswaardig opstel geschreven in deze Bijdragen en Mede- deelingen, 1902, blz. 293 vlg., maar daarin uit den aard der zaak niet gesproken over den inhoud hunner protocollen. waaruit wij stellig nog veel zullen kunnen leeren. Door de vriendelijke bemiddeling van den redacteur van deze Bijdragen en Mededeelingen, den Heer Th. Morren, 2) ben jk in staat een en ander mede te deelen uit de oude Haagsche notarieële protocollen. Daaraan zijn de volgende acten ontleend, die ik in extenso hierachter afdruk. Ik publiceer ze, zooals ze mij in handen zijn gekomen, na ze systematisch te hebben gerangschikt. Ik heb niet getracht er een geheel van te makendaarvoor is de stof te verschillend en te bont. Evenmin heb ik een bepaald onderwerp, dat sommige van deze acten ons aan de hand doen, b. v. de verhouding van meester en gezel in de zeventiende eeuw, opzettelijk willen behandelen. Mijn hoofddoel was eenvoudig de uitgave van de documenten, de minuten zelf. Op deze wijze kan een ieder er dat gebruik van maken, dat hem in een bepaald geval en voor een bepaald onderwerp gewenscht en noodig blijkt. Daarom ook heb ik slechts weinig tot toelichting gezegd; wie een stuk in een bepaald verband noodig heeft, kan

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 12