136 de’sgravenhaagschebouwmeesterpieter post. HET KATHOLICISME EN DE KUNST. En de Katholieke Kerk? KUNST GEMEEN GOED. Het baat ons werkelijk niet, of we nu al een Hooge School voor de Kunst bezitten en de bekwaamste der cum laude’s met den doctors-titel vereeren, de groote, de hoogere school der kunst is het volle leven, is de praktijk van het vak, waar deze ontbreekt, waar het Rijk, waar de Provincie, waar de Steden, waar de Kerk, waar de patri ciërs, geen kunstvolle bouwwerken meer laten uitvoeren, en Kunst als luxe beschouwen, daar helpt u alle studie, alle titelatuur niets, daar sterft uw Kunst, daar moet ze Zoodra deze in het begin der XlXde eeuw ten onzent haar vrijheid had herkregen en weder over de noodige middelen en over bekwame menschen beschikte, riep zij opnieuw, hare eeuwenoude traditie getrouw, de Kunst weder tot zich; evenals vóór de Reformatie, trachtte zij ook nu weder kunstvolle kerkgebouwen te stichten en inderdaad langzamerhand, want de kunst om karakteristieke kerken te bouwen was hier vrijwel te niet gegaan, eerst langzamerhand wist zij weder waardevolle en vaak smaak volle kerken tot stand te brengen en deze ook naar eisch te meubileeren, en al heeft zij in hare overtalrijke stich tingen nog op verre na niet het hooge kunst-standpunt van vroeger bereikt, toch heeft zij door haar voortdurend streven naar beter, naar het beste en door de oefenschool, die zij haar jonge kunstenaars daardoor aanbood, aan onze Bouwkunst ontzaggelijk veel nut bewezen, feitelijk haar uit haar diep verval gered en weer nieuw leven gegeven en is zij nog bij voortduring haar grootsten steun, haar voornaamste werkgeefster.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 146