DE OMGEVING VAN PIETER POST. te leveren; gediplomeerde, door de praktijk Welnu in die XVIIde eeuw werd Pieter Post, de bouw meester, geboren, die ik zou behandelen en ternauwernood nog genoemd heb. Het was de verstandigste daad, die hij had kunnen doen, met toen geboren te willen worden, ware hij later, ware hij in onzen tijd gekomen, dan was hij hoogst waarschijnlijk een vergeten bouwbureau-ambtenaar gebleven DE ’S GRAVENHAAGSCHE BOUWMEESTER PIETERPOST. I37 sterven uit gebrek aan voedsel en ware het dus beter en eerlijker die Hooge School der Kunst maar zoo spoedig mogelijk weer te sluiten. In onze XVIIde eeuw hadden wij die School niet, maai bad elk Overheidslid, hoog of laag, kunstgevoel in zich en behoefte aan Kunst, zoowel in eigen omgeving als in eigen ambts-kring. De Kunst werd toen nog niet als iets aparts, als iets extracts beschouwd, dat men al of niet en in eene grootere of kleinere dosis bestelde bij een bouw, zij was toen nog inherent aan eiken bouw, en zij zelve was toen, onbewust misschien, een algemeen goed, een bestanddeel van eens ieders leven én kunnen, zoowel van den patroon als van den werkman, zoowel van den bouw heer als van den bouwmeester. De bekwame werkman dier dagen, was toen de man die in het werk hem toe vertrouwd een eigen karakter, een eigen cachet wist te leggen, en niet de man die met de machine hem toever trouwd in den kortst mogelijken tijd het meeste wist af en de bouwmeester dier dagen, hij was geen maar een man gevormd, gekneed in en van het vak, met een veelheid van gaven en met een veelheid van kunnen, levende in eene omgeving, die in elk opzicht bijna steunend, vormend en opvoedend op hem inwerkte en hem prikkelde tot meerder en tot beter kunnen, zoo mogelijk en nu?

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 147