DE’sGRAVENHAAGSCHEBOUWMEESTER PIETERPOST. 143 POST IN BRAZILIË. 1) Zie Barlaeus: „Res gestae sub J. Mauritii in Brasilia”, in groot folio, met 46 etsen van Frans Post te Amsterdam in 1647 bij Joh. Blaeu uitgegeven, gelijktijdig met een in Leiden verschenen Descriptio poëtica van Fr. Plante met dezelfde platen (waarvan reeds in 1660 eene 2e uitgave in 8° verscheen). Dat Post toen niet als ondergeschikte in dienst is ge komen bij van Campen, blijkt uit de wijze, waarop Huijgens, die zich ongaarne met inferieure of ondergeschikte per sonen inliet, hem bij beide bouwwerken (tijdens de lang durige afwezigheid van Graaf Maurits behartigde hij diens belangen) in alles betrekt, alles met hem overlegt, be spreekt en regelt, terwijl Graaf Maurits hem zóó leerde waardeeren, dat hij hem uitnoodigde als zijn architect mee te gaan naar Brazilië, alwaar hij als landvoogd voor de West-Indische Compagnie in de jaren 163644 met beleid en succes werkzaam was. Post nam dit aanbod aan en ging in October 1636 mee, en op het eiland .Antonio Vaz werd nu volgens zijn ontwerp eene Stad aangelegd, AAw/r/'fe-stad genaamd, en voorzien met verdedigingswerken en poorten, door twee groote bruggen met den vasten wal verbonden, met een regeeringsgebouw en eene Her vormde kerk en met het kasteel Freiburg en de villa Boavita, welke beide laatste gebouwen Graaf Maurits voor zich zelf liet inrichten. Post zelf deelt ons niets mede van zijn vele werkzaamheden aldaar, noch ook wat hem bewoog om einde 1637 naar Haarlem terug te keeren, zijn jongeren gildebroeder en stadgenoot Pieter Post heeft gevraagd, en daardoor kwam deze nu mede in kennis met en in betrekking tot Graaf Johan Maurits en Huijgens, hetgeen inderdaad van beslissenden invloed is geworden op zijn verderen loopbaan.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 153