I46 DE’SGRAVENHAAGSCHE BOUWMEESTER PIETER POST. bouwmeesters werden geraadpleegd en opdrachten ver strekt aan Alewijn Claess. van Assendelft, aan Bartholomeus van Bassen van ’s Gravenhage, aan Hendrick Cornelisz. Bilderbeek, aan Gerrit Druwestein en anderen, terwijl van af of misschien reeds vóór 1636 Jacob van Campen van Haarlem mede af en toe door den Prins werd ontboden en geraadpleegd. Dit bewijst, dat men hier toen nog niet gewoon was, om een bouwmeester in den vollen zin des woords, als eenig verantwoordelijk leider en uitvoerder, aan het hoofd van een bouwwerk te zien, zooals de la Vallée dat in Frankrijk gewoon was. Hier was tot dusverre de bouwmeester, bijna altijd werk meester of werkbaas in eenig onderdeel tevens, een man aan het hoofd eener eigen of eener hem toe vertrouwde werkplaats staande, zoo was Hendrick de Keijser (1595 1621) tevens de Mr. Beeldsnijder en Mr. Steenhouwer van Amsterdam, staande aan het hoofd der Stadswerk plaats; zoo was Cornells Cornelisz. Danckerts (15951635) aldaar tevens de Mr. Metselaar en Henrik Jacobsz. Starts (1595 1625) aldaar, tevens de Mr. Timmerman, beiden aan het hoofd der. respective Stadswerkplaatsen staande, evenals Lieven de Keij (15601627) in Haarlem tevens de Stads Mr. Steenhouwer was. Naar mate nu dergelijke bouwmeesters meer of minder opgingen in hun eigen onderdeel, in hun eigen vak, werd het zakelijk aandeel van andere bouwmeesters, andere onderdeelen als eigen vak beoefend, grooter of kleiner in den totaal-bouw, die meesttijds of in eigen beheer werd uitgevoerd, of bij gedeelten afzon derlijk werd aanbesteed, eerst de metselwerken, dan de steenhouwwerken, vervolgens de timmerwerken, enz. Doch van het oogenblik af, dat de bouwmeester ophield zelf werk baas te zijn, ophield aan het hoofd van eene eigen werkplaats te staan, en in staat was de geheele leiding van en de geheele verantwoordelijkheid voor het werk alleen te dragen, be-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 156