148 de’sgravenhaagschebouwmeesterpieter post. a M „Het Huis Honselaarsdijk” p. 30. bovendien vrij lastig kon zijn ook en niet zelden zijn eigen kunst-opvatting en niet die van zijn bouwmeester volgde, ’t geen o.m. blijkt uit een brief van Huygens van 2 Augustus 1638 aan Prinses Amalia, zeggend: „Son Altesse me commende d’envoijer un messager a V. A. pour porter cette boitte et deux plans du jardin a Rijs- wijck, pour lequel M. van Campen avoit encor formé un autre dessin, qui me plaisoit assez; mais S. A. préféré ceux-ci, qui sont de sa propre ordonnance.” Reeds tijdens de la Vallee, werd Jacob van Campen bij herhaling als bouwmeester geraadpleegd, zoo werd hij o.m. in Augustus 1636 door den Prins op het kasteel te Buren ontboden en hem aldaar het ontwerpen van verschillende groote veranderingen, waaronder ook van de hoofd-trap opgedragen, datzelfde jaar werd hij ook betrokken in het bestellen en maken van „twaelff kindertjens, half rond gehouwen in bequamer Bentemer steen, ’t leveren door Jan Jansz. de Vos van Haarlem ad 36 Car. guldens elk, voor het huis Honselredijck,” terwijl op 11 April 1637 door hem voor datzelfde huijs voor 73368 werd aanbesteed, de betimmering en overwelving der groote zaal, welk laatste de la Vallee waarschijnlijk tot het besluit bracht om ontslag te nemen. Doch ook van Campen en Post hebben waarschijnlijk later menigmaal iets dergelijks ondervonden, want den i6en Februari zond Huijgens op last van Zijn Floogheid aan Tassin te Parijs de toen voorgenomen verdere bouwplannen van het kasteel Honselaarsdijk en schrijft: „l’intention de S. A. est, que vous les communiquiez a de vos meil- leures Architectes et Jardiniers séparément, pour les faire ordonner dessus ce qu’ils estimeroyent s’y pouvoir pour plus grand embellissement du lieu Et pour la

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 158