8 UIT DE PROTOCOLLEN DER HAAGSCHE NOTARISSEN. Pesser, „commis tot Ravesteijn ende aennemer van de onderhoudinge van de wercken van fortificatiën aldaer” voor de schuld verbindt „sijn persoon ende goederen”. De schuldeischer had dus niet alleen het recht zijn goederen te verkoopen, maar ook hem zelf te gijzelen (N°. V). De volgende acte (N°. VI) schijnt bedenkelijker dan ze in werkelijkheid is. Zij schijnt de koopacte van het ambt van deurwaarder van het Hof van Holland, waarvoor door Nicolaes Coning aan den fungeerenden dignitaris Pieter Nobel 1400 gulden worden betaald. Zelfs verbinden beiden „tot naercominge van alle t’ gunt voorsseit is” haerluijder respective persoonen ende goederen”. In werkelijkheid schijnt de zaak echter anders te staan. De afgetreden deurwaarder draagt eenvoudig zijn zaak, zijn clientèle enz. aan zijn nieuw benoemden opvolger over. Werd het ambt verkocht, dan zou de nieuwe titularis niet met zijn voorganger, maar met het college, dat de benoeming had te doen, het Hof van Holland, hebben gecontracteerd en dus van deze EdelAchtbare Heeren het ambt hebben moeten koopen. Dat een weduwe ingevolge het testament van haar overleden man zich bij notarieële acte een opsicht ende yoocht”, met volledige volmacht om al haar zaken af te doen, kon verkiezen, blijkt uit een andere acte (N°. VII). De volgende stukken hebben betrekking op allerlei dienst- en leerverhoudingen; zij zijn legio, omdat na tuurlijk dergelijke contracten veelvuldig moeten worden gesloten. Nu het arbeidscontract aan de orde van den dag is geweest, zullen deze oude acten stellig belang stelling wekken. Allerlei beroepen zijn daaronder vertegen woordigd. Tweeërlei contracten zijn daarbij te onder scheiden; vooreerst het gewone arbeidscontract, gesloten tusschen meester en gezelten andere het leerlingcon- tract, waarbij een vader, moeder of voogd zijn of haar

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 15