158 DE S GR AVENI-1AAGSCHE BOUWMEESTER PIETER POST. i) Deze gravure, groot 41 bij 49* c.M., stelt voor het „Domus Aug. Cels, Prine, Fred. Henrici Nassau”; met het bijbehoorend omgrachtte park, met zijn stallen, bijgebouwen en naaste om geving en ’t gehucht, zooals dit was in ’t begin van het jaar 1646. s) Deze en het meerendeel der mededeelingen omtrent het huis Honselaarsdijk, voor zooveel mij den tijd ontbrak ze zelf uit de archiefstukken op te diepen, ontleen ik aan de reeds genoemde studie van den Heer Th. Morren over dat Huis. gemaakt, niet kan terugvinden, blijkt niet, wel zijn tusschen de stukken van het Nassausch Domein-Archief bewaard gebleven 13 gekleurde teekeningen van Post, gedagteekend 1644, 12/14, tot *n details aangevende het ontwerp voor eene lange gaalderije met overkoepeld midden- paviljoen, zoo ’t schijnt bestemd om het huis met de bezijden daarvan gelegen stalling in verbinding te brengen, doch hoe volledig ook vooral de bekoepeling van het paviljoen reeds is geteekend, tot uitvoering is dit ontwerp echter niet gekomen. Op Saterdagh den lesten Junij 1646 werd door Post, sedert 9 Februari van dat jaar architect-ordinaris des Prinsen, met Drijffhout aanbesteed voor 500 aan D. de Milde het maken eener preedickstoell 2) in de Kapel of predickzael in ’t nederhof, welke zaal door Matthieu du Bus, blijkens ’t bestek van 1 December van dat jaar, werd beschilderd met kinderkens ende phestonnen, soo, dat zij verthoonen off zij van wit marmer off albast gemaect waren, doch de solders, alsoock de cieraten van banden, roosen, crancen daarop comend te schilderen dat het palesanten hout zal vertoonen met vergulde streepen ende vergulde roozen 2)tevens werd toen aanbesteed het maken van twee kerkgestoelten voor den Prins met zijn gevolch voor 1475, aan van Coevenhoven ende Urbanus, en dit volgens mededeeling van ost „op expresse last van S. H. daer de Milde indentijt swarigheijdt maeckte”.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 168