162 DE’SGRAVENHAAGSCHE BOUWMEESTER PIETER POST. eene midden-zaal wijzigen, dat er eene midden-zaal zou ontstaan, geheel gewijd aan de roemrijke nagedachtenis van haren gemaal, eene zaal met koepel, den i5en April 1647 aanbesteed. Ik vermoed dat daartoe de oorspronkelijke indeeling van het Huis ten deele is gewijzigd, de bestaande vestibule toch (zie afbeelding N°. 2) is voor dien tijd veel te klein, de bestaande hoofd-trap zonder trappen-huis slecht gelegen en bekrompen van afmeting en de communicatie tusschen de vertrekken onderling hoogst ondoelmatig; dat alles, is toen blijkbaar opgeofferd ter verkrijging eener groote midden-, of eere-zaal, groot 15 M. in diameter, gelegen precies in het midden van het gebouw, eene zaal die ter wille der onmisbare trappen en portalen met afgeschuinde insprin gende hoeken is voorzien, die trappen en portalen bergend, en daardoor in plattegrond kruisvormig is geworden, hetgeen de verhoudingen dier Zaal zeer ten goeden is gekomen, die, op even eenvoudige als vernuftige wijze, zich m et haar gedrukt halfrond gewelf, oplost en sluit in een achtkante lantaarn- koepel van 7.70 binnen-diameter, wiens omgang met a jour balustrade, aan de Zaal, die overigens elk architectonisch detail mist, werkelijk cachet en sierlijkheid geeft en haar verhoogt tevens. Bedoeld om te zijn een klein zomer verblijf, een pied a terre voor de Prinses in het Bosch, werd het nu „de Sael van Orange” en die Zaal zelve, die, ware zij van meet af bedoeld geweest, stellig een andere vorm, eene andere hoogte en eene andere over- welving zou hebben gekregen, zij werd nu als ’t ware één groot omgaand, in velden verdeeld en overkoepeld, beschilderd oppervlak, x) waarvan Post zelve zegt, op de teekening den doorgesneden Stand aangevend: „De Ordon nantie ende Teekeningh van de Beschilderingh deser Saele, 1) In het Haagsch Jaarboekje van 1899 vindt men op bladz. 136, eene afbeelding der zaal, naar de pracht-teekening van D. Marot van 1686.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 172