DE’SGRAVENHAAGSCHE BOUWMEESTER PIETER POST. 163 Uijtbeeldend de Geboorte, het Leven ende het Sterven van zijn Hoochtden Heere Prince van Orange. Fr. Henrick, Ho: Lo: memo: met den omloop van andere Cieraten daertoe dienende, is beworpen en uijtgewrocht door den Hr. Jacob van Campen, uijtnemende Schilder en Architect, en de schilderijen soo door hem selven als andere ver- maerde meesters deser Nederlande gemaekt”. Volgens de schetsen, aanwijzingen en omschrijvingen van Jacob van Campen, zijn inderdaad de Zaal-beschilderingen alle uitgevoerd door enkele der eerste meesters van dien tijd, nadat de voor te stellen onderwerpen en allegorieën vooraf met de Prinses en met Huijgens waren vastgesteld. Hnijgens doelt hierop in zijn mémoires zeggende: „Parmy ces occupations estoyent qu’elle (de Prinses) desiroit que je prise a la conduite de son bastiment au Bois, et nommément des ornemens de ceste glorieuse Salle d’Orange, d’oü par mon advis la maison eut le nom. II n’est pas a propos de dire ce que j’y ay contribué par mes confé rences et correspondances, entretiens avec tant de peintres, architectes et généalogistes, qui y ont travaillé. Des pieces que j’en ay de reste, et quelques inscriptions de ma faQon, qui font parler les choses muettes, en véri- fieront quelque chose a la postérité”. Van Campen had vooraf eene raming van de kosten der Zaal-beschilde- ring gemaakt, zijnde 23.750, doch te oordeelen naar hetgeen aan Gerard Honthorst de Hofschilder betaald werd, die de Prinses met hare vier dochters en mede de alle gorie voorstellende de standvastigheid schilderde, kan dat cijfer wel het twee- of drievoudige geworden zijn. Jacques Jordaens leverde het voornaamste en grootste stuk, de zegetocht van Frederik Hendrik, Theodoras van Tuiden schilderde de smidse van Vulcaen, en diens winckel daer Venus keur van wapens uijtsoeckt. Gonzalez Coques schijnt het tafreel van de aanbieding der Survivance

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 174