166 DE’SGRAVENHAAGSCHE BOUWMEESTER PIETER POST. H. door twee O’s verbonden met de grafelijke van elk dezer een dubbel monogram, bestaande uit de letters A. en kroonin de zij-parterres gaf eene breede trap toegang tot een omhaagd hoog terras, waarop zich een achtkant over koepeld cabinet van loofwerk bevond, een dankbaar uit zicht aanbiedend over tuin en bosch en veld. Dit alles in het voorjaar van 1652 voltooid, was het werk van Pieter Post, behoudens Jacob van Campen’s aandeel in de ordonnantie van de beschildering der Zaal, waar voor deze bij Huijgens op betaling en vergoeding van onkosten schijnt te hebben aangedróngen, althans Huijgens schrijft op 28 November 1651 aan de Prinses: „van Campen m’a prié aujourdhuy que puisque la Salie est achevée sans qu’il y puisse plus rien contribuer, je vueille supplier V. A. d’aggréer le service qu’il y a rendu ces années consécutives, et d’en vouloir faire reconnoistre la peine comme elle trouvera convenir. Je me souviens de ce que desja V. A. a une fois faict pour luy, et remets a sa bien- veillance et discrétion ce qu’il reste d’y adj ouster pour conclusion. Ce sont choses dont je me mesle peu volontiers, et me semble que Sherwouters pourroit avoir ordre de sonder un peu le personnage pour tant mieux faire déliberer V. A. de ce qui sera de raison. II dit ne pouvoir plus guères demeurer absent d’Amsterdam, qu’un jour ou deux”. Dientengevolge schijnt aan van Campen voor zijne bemoei ingen voor de Zaal opnieuw een bedrag van fl. 2000 te zijn uitbetaald, zegt Mr. J. D. Veegens, in zijne „Stichting der Oranjezaal”,2) waaraan deze brief ontleend is. Post gaf, na daarvoor reeds dato 17 Martii 1649 octrooi te hebben verkregen, op 1 Martii 1655 een plaatwerk uit t) Deze beschrijving is gegeven naar het totaal-plan van het Huis door Post geteekend en toegelicht. 2) Historische Studiën dl. I p. 278.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 177