174 de’sgravenhaagschebouwmeesterpieterpost. de rijk betimmerde schoorsteenen twee allegorische stukken aangebracht, de Vrede, geschilderd door Adriaen Hanneman en de Oorlog door Jan Lievensz. Die beide stukken met de gewelf-beschildering door de schilders A. Wieling en de Haen uitgevoerd, zij zijn gelukkig nog overgebleven, doch al ’t overige is in of sedert 1808 verdwenen. x) Midden in de zaal was een perk van nagenoeg 9 M. in ’t vierkant, omsloten door een sierlijk gesneden baluster, in ’t welke verscheidene ingangen zijn, voorzien met deuren, die koperen sloten hebben. Midden in ’t perk staat een lange tafel, aan welke de Heeren van de Ridderschap en de Raadpensionaris plaats hebben. Aan ’t einde derzelve staat de ledige Stadhouders stoel. Voorts staan er nog twee andere tafels met zitplaatsen voor de Afgevaardigden der Steden 2). Op 27 Julij 1657 vertoonde Post „verscheidene afbeel dingen van de schilderien daermede de solder van haere Ed. H. Mo. nieuwe Vergadercamer (de zaal der Gecommitteer den) soude werden geillustreert, alsmede van balustraden tot de sitplaetse daermede haere Ed. Mo. in deselve Camer souden werden geaccomodeert”. Er werd besloten de kamer op de voorgeslagen wijs met schilderwerk te doen illustreeren en tevens „eenige bequame patroonen van tapijtten te doen komen waarmede zij kon worden behangen,” en die 10 a 12 gulden de el zouden mogen kosten. Ofschoon met grooten spoed begonnen, want binnen 3 maanden na de goedkeuring van het schets-ontwerp van 1) Daar de rekeningen van Noord-Holland over het tijdvak 16481660 verdwenen zijn, en die van 1661 en volgende jaren bijna niets van de Zaal vermelden, mist men de noodige gegevens betreffende dezen bouw. 2) Aldus ontleend aan de Tegenwoordige Staat, deel XIV bladz. 119, die tevens een zeer goede gravure der Zaal geeft, naar eene teekening van C. Pronk van 1741.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 187