DE’SGRAVENHAAGSCHE BOUWMEESTER PIET ER POST. I 75 Post, vóór Mei 1652, waren de benoodigde materialen reeds aangekocht, duurde het toch eenige jaren alvorens de Zaal geheel en al voltooid was, van 1661 dagteekent het schoor steenstuk van Lievens, van 1662 dagteekenen de muur tapijten, in 1663 of 1664 eerst schijnt het gewelf beschil derd te zijn, en het schoorsteenstuk van Hanneman is nog later, van 1669, zoodat Post, werkelijk tot aan het einde van zijn leven, met dit werk bemoeiingen heeft gehad. In zijne kwaliteit van „bediende van het Lant” zooals het in de bescheiden heet, waren de patronen van de tapisserieën hangende in de Vergaderzaal van de Heeren Staten van Holland en Westfriesland onder zijne bewaring gesteld, doch na zijn overlijden door zijn erfgenamen verkocht aan C. Koppers, mr. borduerwercker tot Delff, van wien Gecommitteerde Raden in September 1688, dus tal van jaren nadat zij verkocht waren, die patronen weder opeischten. Evenals de Oranje-Zaal is ook de Staten-Zaal gelukkig bewaard gebleven niet alleen, maar beiden behielden zij ook, trots de vele Staatkundige veranderingen die ons land sedert onderging, hare oorspronkelijke bestemming, en de Staten-Zaal, zij dient nu tot vergaderzaal voor de leden der Eerste Kamer. Wel verloor die Zaal grootendeels hare vroegere versiering en ook haar vroeger ameublement, en is zij thans door groote tribunes, tegen hare eindwanden aangebracht, ontsierd en verkleind, doch het gebouw in zijn geheel en in zijn uitwendig voorkomen is onveranderd gebleven; de groote tegenstelling echter die het vroeger aan de Vijver-zijde vormde met de kleine gebouwtjes van allerlei gedaante en afdekking welke zich toen daartegen aansloten, is met die gebouwtjes verdwenen (zie afbeel ding N°. 3). Ook aan de Binnenhof-zijde domineert die Zaal niet meer zooals in de XVIIde eeuw, bijna alle ge bouwen aldaar toch zijn sedert vergroot en verhoogd,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 188