176 de’s gravenhaagsche bouwmeester p ie ter post. Aldus noemt Post zich volgens het quohier van den iooosten penning van 1654, toen hij reeds een eigen huis aan de Amster- damsche Veerkade in ’s Gravenhage bewoonde. met dat gevolg, dat de Staten-Zaal daar nu werkelijk ver scholen is geraakt, terwijl de electrische tram met zijn schel en hinderlijk gebel en met zijn half schuivende half rollende lompe wagens de rust van het Binnenhof niet weinig heeft verstoord, wagens, die de drie lage poorten van dat Hof doorrijdend, den schijn aannemen, alsof zij die poorten zullen gaan verbrijzelen. In de dagen hunner Edel Hoog Mogenden zou niemand inderdaad eene dergelijke ontsiering van en eene dergelijke storing op het Binnen hof gedoogd hebben. Opvallend is het, dat Post de Zaal-bouw niet heeft opgenomen in zijne uitgave van uitgevoerde bouwwerken was het omdat hij dit werk niet alléén, maar met A. A. Norwits heeft uitgevoerd? dit is mogelijk, doch w'aarom dan wel het Maurits-huis, door Jacob van Campen met hem uitgevoerd Omdat de teekeningen van dat huis, door Post voor Johan Maurits gemaakt, waarschijnlijk in ’t bezit zijn gekomen van Pieter van der Aa, de „Marchand Libraire” te Leiden, en toen door dezen in 1715, alzoo 44 jaar na den dood van Post, aan de 2e uitgave van diens plaat werk zijn toegevoegd, althans van Post zelf, is mij geen plaatuitgave van het Maurits-huis bekend, en hij zou stellig ook niet beweerd hebben, hetgeen op het titelblad dier 2e uitgave staat: „Description de la belle Maison de sa Altesse le Prince J. Maurice de Nassau, ordonnée par Pierre Post, architecte de leurs Altesses d’Orange.” Als architect van de Prinsen van Oranje en sedert den bouw der Staten-Zaal tevens fabriekmeester of architect der Hofplaats kwam Post natuurlijk in betrekking met tal van beteekenisvolle en invloedrijke personen, die zijne

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 189