178 de’sgravenhaagschebouwmeesterpieter post. van 1645 wordt hem voor „het afteijkenen ende maecken van een houten model van een Kerk, mitsgaders van eenige kleynicheden, betaelt fl. 195.Uit de archief-bescheiden, te Haarlem nog aanwezig, moet men echter opmaken, dat niet dit ontwerp, maar een derde, ingediend door Jan de Vos, beelt- en steenhouwer en door Jaques Coelenbier, cooperslaager, is gevolgd, althans hun ontwerp werd zoowel „door Heeren Burgemeesters als door de Heeren fabrijcken met alle de werckmeesters van de stad neevens den ghesworen landmeter C. H. Duijndam voor guet geaprobeert,” doch hiermede is weder in strijd eene aan- teekening van Pieter Sacnredam op zijne teekening van 8 Julij 1650 dier Kerk, zeggend: „de Nieuwe St. Anna- Kerck, A° 1646 voleijnt. Van deze Kerck is Monsr. Jacob van Campen, Architect geweest.” Van Campen’s aandeel heeft zich echter waarschijnlijk bepaald tot het geven van adviesen of aanwijzingen in zake den plan-vorm en den binnen-bouw, want de uitwendige behandeling dezer kerk is van dien aard, dat van Campen, noch Post daaraan bezwaarlijk eenig aandeel kunnen gehad hebben. Aan van Campen werd trouwens voor zijne bemoeingen ter zake der kerk en andere diensten bij hem tot verbeteringh der Stadt gedaen slechts betaald een bedrag van 90 =g, waaruit zijn betrekkelijk gering aandeel in dien bouw reeds van zelf blijkt, want dat hij meestal voor niet zijn diensten zou hebben bewezen en niet voor goud werkte, is reeds lang gebleken een sprookje te zijn. Van Post’s verdere werkzaamheden in of voor de Stad zijner geboorte weten wij niets, wel, dat hij haar Overheid in 1651 twee exem plaren ten geschenke aanbood van zijn plaatwerk van de begravenis van Frederik Hendrik en daarvoor toen eene vereering in geld ontving, zooals destijds gebruikelijk was. t) Zie F. Allan. Geschiedenis en Beschrijving van Haarlem, deel III, bladz. 457.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1908 | | pagina 191